تبلیغات
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان - مروری برطرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود که در دوساله اخیر موجب جریان نسبی زاینده رود در اصفهان و تامین نسبی حقابه کشاورزی شرق اصفهان شد
 
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
ارائه اطلاعات و عکس و فیلم در باره جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
                                                        

گالری ، فیلم و اطلاعات
سوء مدیریت منابع آبی در دو دولت گذشته که با متلاشی کردن مدیریت یک پارچه منابع آب در حوضه زاینده رود در سال 84 شروع گردید ، اثرات خشکسالی این منطقه را ده چندان افزایش داد و خسارات بسیار زیادی را دامنگیر اصفهان و حوزه کشاورزی شرق زاینده رود و حیات تالاب گاوخونی کرد .
خوشبختانه در بهمن سال 92 طرح جامع احیای حوزه آبریز زاینده رود و مدیریت یکپارچه آن مصوب و اجرایی گشت و از آن زمان به تدریج اوضاع آبی در اصفهان تا تالاب گاوخونی بهبود نسبی پیدا کرده است .
اکنون بجا است در ادامه مطلب مروری دوباره بر این طرح و خبر آن که بوسیله استاندار اصفهان در بهمن ماه 92 اعلام گردید داشته باشیم .


اخبار اجتماعی : زنده‌رود، زنده می‌شود

 استاندار اصفهان از تصویب طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود خبر داد و گفت: این طرح توسط شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع مدیریت هماهنگی دستگاه‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص آب به تصویب رسیده است.

به گزارش ایسنا ، منطقه اصفهان، رسول زرگرپوردر جمع خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم اصفهان، جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود است، اظهار کرد: طرح احیای حوضه آبریز زاینده رود در پنج ماده توسط استاندار، تهیه و به معاون اول رییس جمهور برای طرح در شورای عالی آب آماده شده است.

وی با بیان اینکه طرح پنج ماده‌ای اولیه بر اساس تجربیات من و همکارانم در خصوص آب در حوضه‌های بحرانی تهیه شده بود، افزود: طرح اولیه توسط معاون رییس جمهور به وزیر نیرو ارجاع داده و در جلسه دهم شورای عالی آب مطرح شد.

استاندار اصفهان ادامه داد: در آذر ماه سال جاری شورای عالی آب با حضور رییس جمهور، وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت کشور، رییس سازمان محیط زیست و استانداران اصفهان، یزد، خوزستان و چهار محال و بختیاری، تشکیل و طرح پنج ماده‌ای اولیه آن بررسی شد و در قالب یک طرح 9 ماده‌ای به عنوان طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به تصویب رسید.

زرگرپور با اشاره به اینکه این طرح در شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع مدیریت هماهنگی دستگاه‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص آب به تصویب رسیده است، ادامه داد: باید توجه داشت صحبت در خصوص مسایل مربوط به آب ادبیات خاص خود را دارد و طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود از تقسیمات کشوری، سیاسی استانی پیروی نمی‌کند، بلکه از حوضه آبریز پیروی می‌کند.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، تقسیمات کشوری بر اساس حوضه‌های آبریز انجام می‌شود که این امر مزایای بسیاری دارد، اما متاسفانه کشور ما از این الگو پیروی نمی‌کند.

زاینده رود، رودخانه دایمی می‌شود

استاندار اصفهان با بیان اینکه استفاده از لفظ احیا برای این طرح به منظور بازگرداندن شرایط زاینده رود به شرایط مشابه پیش از سال 85 است، افزود: زاینده رود یک رودخانه دائمی است که از سال 1385 به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و هدف از تصویب این طرح تبدیل زاینده رود به یک رودخانه دائمی است.

زرگرپور خاطرنشان کرد: طرح احیای زاینده رود یک طرح جامع است و تلاش شده در وظایف شورای عالی آب تمام ابعاد مختلف آن دیده شود.

وی ادامه داد: طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود طرحی کاملا علمی و کارشناسانه است و به مسایل شهرستانی و عمرانی ورود می‌کند و تمام استان‌های این حوضه از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند و حواشی اخیر در خصوص مسایل آب کاهش می‌یابد.

مدیریت پکپارچه آب در منطقه ایجاد می‌شود

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه بند یک این طرح، وزارت نیرو را مکلف به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود می‌کند، تصریح کرد: تا پیش از سال 1384 مدیریت در حوضه زاینده رود یکپارچه بود، اما پس از این سال با تفکیک شرکت‌های آب منطقه‌ای این مدیریت یکپارچه از بین رفت. این طرح موجب می‌شود یک مدیریت یکپارچه نه در تهران بلکه در منطقه برای مدیریت در حوضه آبریز ایجاد شود.

زرگرپور ادامه داد: بند یک طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود با توجه به ایجاد یک مدیریت یکپارچه در منطقه یکی از بهترین مواد این طرح است.

وی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود تصریح کرد: این شورا با ریاست وزیر نیرو و عضویت استانداران اصفهان و چهار محال و بختیاری و هم‌چنین معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزان استان‌های مربوطه تشکیل می‌شود.

استاندار اصفهان افزود: وزیر نیرو سه ماه پس از ابلاغ این طرح باید برای تشکیل این شورا اقدام کند و مقرر شده اولین جلسه شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود در اصفهان و با حضور وزیر نیرو برگزار شود.

حق‌آبه‌ها به اسم افراد مشخص شود

زرگرپور با اشاره به بند 3 این طرح گفت: وزارت نیرو موظف است راس مدت سه ماه وضعیت و میزان حق آبه‌ها، سهم آبه‌ها، صاحبان حق اشتراک و حق آبه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی را تعیین و اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه طرح یاد شده بخشی از خواسته‌های کشاورزان اصفهانی را محقق می‌کند، گفت: در طومار شیخ بهایی، حق آبه مربوط به کشاورزان با توجه به ترسالی‌ها و خشکسالی‌ها بین 300 تا 500 میلیون مترمکعب مشخص شده است و وزارت نیرو باید به اسم افراد این حق آبه‌ها را مشخص کند.

بارگذاری‌های جدید ممنوع است

استاندار اصفهان هم‌چنین با اشاره به اینکه بر اساس بند چهارم این طرح بارگذاری‌های جدید در حوضه آبریز زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف تخصیص‌های هر استان در این حوضه ممنوع است، افزود: بر اساس این طرح بارگذاری جدید در حوضه زاینده رود برای صنایع و مجموعه‌های کشاورزی جدید در صورت وجود آب مازاد انجام خواهد شد.

استاندار اصفهان با اشاره به ماده پنجم این طرح تصریح کرد: بر اساس این ماده مسئولیت ساماندهی برداشت آب در استان اصفهان و چهار محال و بختیاری و جلوگیری از هرگونه برداشت غیر مجاز به عهده وزارت نیرو است.

تاسیس صندوق خسارت خشکسالی در حوضه زاینده‌رود

زرگرپور با بیان اینکه طبق بند شش این طرح، جهاد کشاورزی موظف است تسهیلات لازم را به منظور تغییر شیوه‌های آبیاری در منطقه ایجاد کند، افزود: بند هفتم نیز می‌گوید صندوق خسارت خشکسالی در حوضه زاینده‌رود، تاسیس و مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش، سهم آب خود را دریافت می‌کنند خسارت آب سایر مصرف کنندگان حوضه را جبران کنند و این خسارت از محل افزایش هزینه آب تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر شش ماه 50 تا 70 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان به صورت نقد پرداخت می‌شود، گفت: این مبلغ کافی نیست و معاش کشاورزان را تامین نمی‌کند و به همین دلیل پیشنهاد شده صنایع بزرگ در خشکسالی‌ها هزینه بیشتری برای آب نسبت به ترسالی‌ها پرداخت کنند و مابه‌التفاوت این مبلغ در صندوق تامین خسارت جمع آوری و به کشاورزان اختصاص یابد.

استاندار ادامه داد: مسئولیت تاسیس این صندوق برعهده استاندار اصفهان و مسئولیت تعیین قیمت آب در بخش صنعت برعهده وزارت نیرو است.

کسری مطالعات تونل‌های بهشت‌آباد و گلاب انجام می‌شود

استاندار اصفهان با بیان اینکه دو بند آخر طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به طرح‌های انتقال آب پرداخته است، اظهار کرد: بند هشت و 9 این طرح به وزارت نیرو دو ماه فرصت داده است تا کسری مطالعات در خصوص تونل‌های بهشت آباد و گلاب را انجام دهد و در قالب جدید به اجرا در آورد.

زرگرپور درباره تونل بهشت آباد گفت: رییس جمهور در سفر به استان خوزستان طرح تامین آب شرب اصفهان را در قالب تونل بهشت آباد مطرح کرد و باید توجه داشت که این طرح هدفی جز تامین آب شرب استان ندارد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در خصوص طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفا به منظور تامین آب شرب مطرح شده است دو ماه فرصت دارد بررسی‌های تکمیلی را انجام داده و ضمن انجام ارزیابی‌های محیط زیستی طرح گزینه بهینه را برای اجرا مصوب کند.

استاندار اصفهان گفت: طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به امضای معاون اول رییس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست، وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و وزیر کشور، سخنگوی دولت، خبرگان شورا و یک نماینده مجلس رسیده است.

زرگرپور با بیان اینکه در حال حاضر رودخانه زاینده رود با 350 کیلومتر طول آوردی در حدود 900 تا 2200 میلیارد مترمکعب دارد که از سال 85 آورد این رودخانه 30 تا 40 درصد کاهش یافته است، ادامه داد: بخشی از مشکلات رودخانه مربوط به نبود مدیریت علمی در حوضه زاینده رود بوده است. این طرح از طرح‌های لازم برای یک مدیریت علمی و کارشناسانه در این حوضه است.

وی با اشاره به اینکه هدف این طرح ایجاد شرایط یکسان در خشکسالی‌ها برای تمام مصرف کنندگان حوضه است، خاطرنشان کرد: این طرح کمک می‌کند اولویت تخصیص در خشکسالی‌ها با دقت رعایت شود.

استاندار اصفهان افزود: تخصیص زیست محیطی به تالاب گاوخونی موجب جاری شدن آب در رودخانه می‌شود، اما نباید انتظار داشت آب در کوتاه مدت در رودخانه جاری شود. آنچه که قابل توجه است فراهم شدن مسیر یک مدیریت یکپارچه علمی بر این رودخانه است.

زاینده رود 200 میلیون متر مکعب کسری دارد

زرگرپور با بیان اینکه طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود یک مصوبه بالادستی است، گفت: در شرایط کنونی این حوضه با 200 میلیون متر مکعب کسری مواجه است که این کسری در خشکسالی‌ها به 600 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد و اولویت برای جبران این کسری صرفه‌جویی در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی است.

وی ادامه داد: راهکارهای بعدی برای جبرای این کسری، اجرای طرح‌های انتقال آب مانند بهشت آباد است، اما در سال 1400 این حوضه با یک کسری یک میلیاردی مواجه می‌شود و علاوه بر طرح‌های انتقال آب و ایجاد منابع جدید که در کوتاه مدت و میان مدت کاربرد دارد و برای بلندمدت طرح‌های جدید مانند انتقال آب از خلیج فارس باید بررسی شود.

تونل سوم کوهرنگ خوش یمن است
استاندار درباره تکمیل تونل سوم کوهرنگ اظهار کرد: تونل سوم خوش یمن است.

وی همچنین درباره زمان جاری شدن آب در رودخانه پس از تصویب طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود افزود: جاری شدن آب در حوضه زاینده رود بستگی به میزان بارش‌ها دارد و وزارت نیرو میزان آورد رودخانه‌ها را در هر سال آبی بر اساس عوامل مختلف پیش بینی می‌کند و توزیع آب بر این اساس انجام می‌شود.

برف سنجی زاینده رود بهمن ماه انجام می‌شود

استاندار اصفهان تصریح کرد: مهم‌ترین عامل در خصوص پیش بینی آورد رودخانه‌ها، برف سنجی است که در اسفند مشخص می‌شود و این جمع بندی هنوز ارایه نشده است، اما در خصوص زاینده رود درخواست شده برف سنجی در بهمن ماه انجام شود تا بتوان میزان آورد رودخانه را پیش بینی کرد.

زرگرپور همچنین درباره بحران آب شرب در اصفهان، اظهار کرد: نگران اصلی برای تامین آب شرب در آبان ماه بود زیرا سد به سمت تخلیه کامل می‌رفت و احتمال کاهش کیفیت آب شرب وجود داشت که با تمهیدات جیره بندی بر اساس الگوی جیره بندی در شهر تهران رفع شد و در حال حاضر ورودی آب به سد 14 مترمکعب بر ثانیه و خروجی در حدود 12.5 متر مکعب بر ثانیه است و شرایط سد در ماه‌های اخیر بهبود یافته است.

وی ادامه داد: برای تابستان سال آینده مشکل کمبود آب شرب نداریم و مشکل اصلی ظرفیت کانال‌های انتقال آب است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تا پایان سال آینده مشکلی برای تامین آب شرب اصفهان نداریم، تصریح کرد: مشکل اصلی مربوط به مسئولیت انتقال است. برای نمونه خروج چاه‌های فلمن یک محدودیت است و باید منابع جدید آبی جایگزین آن شود و استانداری در حال حاضر پیگیر این مساله است.
 اخبار اجتماعی - ایسنا

Subjects : زاینده رود، مسایل زیست محیطی اصفهان، 
Tags :
Related Links : بیتوته،
پنجشنبه 17 مرداد 1398 05:52 ق.ظ
Great article.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 02:41 ق.ظ
Hmm it appears like your blog ate my first comment
(it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
Do you have any points for beginner blog writers?
I'd genuinely appreciate it.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:00 ق.ظ

Really loads of wonderful material.
online pharmacies mexico canadian prescription drugstore canada medications buy drugs for sale in canada best canadian mail order pharmacies canadianpharmacyusa24h canadian medications by mail online pharmacies in usa canadian medications, liraglutide canadian prescription drugstore
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:33 ب.ظ
Hi there, after reading this awesome piece of writing i am
as well glad to share my experience here with friends.
یکشنبه 2 تیر 1398 04:54 ب.ظ

With thanks. I value it!
cialis dosage recommendations generic cialis 20mg tablets order cialis from india generic low dose cialis pastillas cialis y alcoho cialis 5 mg effetti collateral cialis kaufen wo buy generic cialis where do you buy cialis cialis australian price
یکشنبه 2 تیر 1398 02:24 ق.ظ

Seriously loads of awesome knowledge.
buying cialis in colombia cialis diario compra cialis 5 mg buy cialis online generic cialis 20mg tablets achat cialis en europe cialis usa cost low cost cialis 20mg cialis 200 dollar savings card cialis generico online
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:01 ق.ظ

Excellent knowledge. Cheers.
il cialis quanto costa import cialis click here cialis daily uk cialis coupons printable buying cialis on internet how much does a cialis cost we choice cialis pfizer india cialis 5 mg funziona cialis pas cher paris canada discount drugs cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:26 ب.ظ

Thanks. Loads of write ups.

purchase once a day cialis tadalafil 10 mg we choice cialis uk cialis usa cost cialis generico milano best generic drugs cialis cialis 5 effetti collaterali only best offers 100mg cialis cialis rezeptfrei sterreich american pharmacy cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:46 ق.ظ

You've made your point extremely effectively.!
cialis prices in england cialis for bph cialis generisches kanada buy cialis uk no prescription cialis canada on line buy cheap cialis in uk cialis official site click here take cialis safe site to buy cialis online cialis coupon
جمعه 24 خرداد 1398 10:29 ق.ظ

You actually said it very well.
cialis preise schweiz generic cialis with dapoxetine cheap cialis venta cialis en espaa generic cialis pill online achat cialis en suisse we recommend cialis best buy cialis 5 mg buy wow cialis 20 cialis 20 mg effectiveness
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:57 ق.ظ

Info well considered..
cialis 5mg prix safe site to buy cialis online cialis flussig cialis generico postepay warnings for cialis cialis name brand cheap cialis en 24 hora cialis coupon cialis online napol cialis daily dose generic
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:51 ب.ظ

You actually stated it fantastically.
india cialis 100mg cost where do you buy cialis 200 cialis coupon best generic drugs cialis cialis generico milano american pharmacy cialis 40 mg cialis what if i take preis cialis 20mg schweiz cialis generic availability how does cialis work
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:26 ق.ظ

Really all kinds of very good advice.
purchasing cialis on the internet viagra vs cialis vs levitra cialis canada on line order cialis from india how much does a cialis cost cialis daily new zealand cialis rckenschmerzen cialis online where to buy cialis in ontario cipla cialis online
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:28 ب.ظ

This website definitely has all the information I needed about this subject and didn't know who to ask.
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:41 ق.ظ

Seriously tons of helpful tips.
cialis diario compra cialis 5 mg effetti collateral cialis 20mg preis cf only here cialis pills low dose cialis blood pressure import cialis brand cialis nl cialis 10 doctissimo discount cialis cialis online nederland
شنبه 28 اردیبهشت 1398 10:13 ب.ظ
natural ed reviews http://viagralim.us natural ed reviews !
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated.
شنبه 31 فروردین 1398 04:17 ب.ظ
erectile remedies for men http://viagralim.us erectile remedies for men !
Link exchange is nothing else except it is only placing the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.
جمعه 23 فروردین 1398 01:31 ب.ظ

Fantastic advice. Kudos!
canadian pharmacies stendra canadian pharmacies without an rx online canadian pharmacies best canadian mail order pharmacies northwest pharmacies mail order canada drugs online canada medications information aarp recommended canadian pharmacies cialis canadian pharmacy drugstore online shopping reviews
چهارشنبه 21 فروردین 1398 10:34 ب.ظ

Excellent forum posts. Many thanks.
canadian drugstore canada online pharmacies medication drugs for sale in canada candida viagra online drug store canadian pharmacies online pharmacies of canada canadian pharmacies online prescriptions canada online pharmacies reviews canadian pharmacies online prescriptions
جمعه 16 آذر 1397 03:43 ق.ظ

Cheers! Wonderful information!
wow look it cialis mexico comprar cialis 10 espa241a cialis purchasing 5 mg cialis coupon printable ou acheter du cialis pas cher generic cialis at walmart cialis generico lilly wow cialis 20 generic cialis pill online cialis daily
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
chinese cialis 50 mg cialis dosage cialis official site cialis reviews cialis 30 day sample prices on cialis 10 mg cost of cialis per pill only here cialis pills wow look it cialis mexico cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 03:12 ق.ظ

You actually said it well!
only now cialis 20 mg cialis generico lilly cialis herbs cialis bula enter site 20 mg cialis cost generico cialis mexico cialis 5 mg funziona ou trouver cialis sur le net try it no rx cialis click here take cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:08 ب.ظ

Wonderful data. Thanks.
cialis canada buy cialis sample pack link for you cialis price side effects for cialis cialis price thailand cialis efficacit cialis 20mg buying brand cialis online generic cialis in vietnam cost of cialis per pill
دوشنبه 12 آذر 1397 02:55 ق.ظ

Thanks a lot, Loads of info.

venta de cialis canada prices on cialis 10 mg calis cialis 20 mg effectiveness free cialis cialis generico in farmacia cialis canada cialis super acti bulk cialis cialis pills in singapore
شنبه 10 آذر 1397 02:14 ق.ظ

With thanks, A good amount of write ups.

cialis dose 30mg cialis pills in singapore enter site 20 mg cialis cost cialis generika in deutschland kaufen cialis free trial deutschland cialis online viagra vs cialis vs levitra cheap cialis cialis name brand cheap cialis generico postepay
جمعه 9 آذر 1397 02:54 ب.ظ

Very well voiced really. !
cialis with 2 days delivery ou trouver cialis sur le net tadalafil 5mg cialis rckenschmerzen cialis generico postepay buy cialis online legal generic cialis at walmart ou trouver cialis sur le net deutschland cialis online cialis rezeptfrei
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:48 ب.ظ

You actually reported this exceptionally well.
cialis bula generic cialis with dapoxetine generic cialis tadalafil we choice free trial of cialis cialis vs viagra cialis kamagra levitra prices on cialis 10 mg cialis bula tadalafil 5mg buy cialis uk no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:45 ق.ظ

Wow a good deal of excellent knowledge.
only now cialis for sale in us generic low dose cialis cialis tablets for sale cialis tadalafil cialis for bph cialis farmacias guadalajara cialis name brand cheap enter site 20 mg cialis cost cialis ahumada tadalafil 5mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:14 ب.ظ

Great data. Appreciate it!
look here cialis cheap canada cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis in colombia brand cialis nl cialis arginine interactio cialis cuantos mg hay cialis 20 mg effectiveness cialis prices cialis online cuanto cuesta cialis yaho
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:13 ق.ظ

Seriously a lot of beneficial knowledge!
cialis price in bangalore buy online cialis 5mg cialis 05 tarif cialis france callus when will generic cialis be available cialis generico en mexico interactions for cialis low cost cialis 20mg opinioni cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد