تبلیغات
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان - مروری برطرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود که در دوساله اخیر موجب جریان نسبی زاینده رود در اصفهان و تامین نسبی حقابه کشاورزی شرق اصفهان شد
 
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
ارائه اطلاعات و عکس و فیلم در باره جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
                                                        

گالری ، فیلم و اطلاعات
سوء مدیریت منابع آبی در دو دولت گذشته که با متلاشی کردن مدیریت یک پارچه منابع آب در حوضه زاینده رود در سال 84 شروع گردید ، اثرات خشکسالی این منطقه را ده چندان افزایش داد و خسارات بسیار زیادی را دامنگیر اصفهان و حوزه کشاورزی شرق زاینده رود و حیات تالاب گاوخونی کرد .
خوشبختانه در بهمن سال 92 طرح جامع احیای حوزه آبریز زاینده رود و مدیریت یکپارچه آن مصوب و اجرایی گشت و از آن زمان به تدریج اوضاع آبی در اصفهان تا تالاب گاوخونی بهبود نسبی پیدا کرده است .
اکنون بجا است در ادامه مطلب مروری دوباره بر این طرح و خبر آن که بوسیله استاندار اصفهان در بهمن ماه 92 اعلام گردید داشته باشیم .


اخبار اجتماعی : زنده‌رود، زنده می‌شود

 استاندار اصفهان از تصویب طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود خبر داد و گفت: این طرح توسط شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع مدیریت هماهنگی دستگاه‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص آب به تصویب رسیده است.

به گزارش ایسنا ، منطقه اصفهان، رسول زرگرپوردر جمع خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم اصفهان، جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود است، اظهار کرد: طرح احیای حوضه آبریز زاینده رود در پنج ماده توسط استاندار، تهیه و به معاون اول رییس جمهور برای طرح در شورای عالی آب آماده شده است.

وی با بیان اینکه طرح پنج ماده‌ای اولیه بر اساس تجربیات من و همکارانم در خصوص آب در حوضه‌های بحرانی تهیه شده بود، افزود: طرح اولیه توسط معاون رییس جمهور به وزیر نیرو ارجاع داده و در جلسه دهم شورای عالی آب مطرح شد.

استاندار اصفهان ادامه داد: در آذر ماه سال جاری شورای عالی آب با حضور رییس جمهور، وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت کشور، رییس سازمان محیط زیست و استانداران اصفهان، یزد، خوزستان و چهار محال و بختیاری، تشکیل و طرح پنج ماده‌ای اولیه آن بررسی شد و در قالب یک طرح 9 ماده‌ای به عنوان طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به تصویب رسید.

زرگرپور با اشاره به اینکه این طرح در شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع مدیریت هماهنگی دستگاه‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص آب به تصویب رسیده است، ادامه داد: باید توجه داشت صحبت در خصوص مسایل مربوط به آب ادبیات خاص خود را دارد و طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود از تقسیمات کشوری، سیاسی استانی پیروی نمی‌کند، بلکه از حوضه آبریز پیروی می‌کند.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، تقسیمات کشوری بر اساس حوضه‌های آبریز انجام می‌شود که این امر مزایای بسیاری دارد، اما متاسفانه کشور ما از این الگو پیروی نمی‌کند.

زاینده رود، رودخانه دایمی می‌شود

استاندار اصفهان با بیان اینکه استفاده از لفظ احیا برای این طرح به منظور بازگرداندن شرایط زاینده رود به شرایط مشابه پیش از سال 85 است، افزود: زاینده رود یک رودخانه دائمی است که از سال 1385 به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و هدف از تصویب این طرح تبدیل زاینده رود به یک رودخانه دائمی است.

زرگرپور خاطرنشان کرد: طرح احیای زاینده رود یک طرح جامع است و تلاش شده در وظایف شورای عالی آب تمام ابعاد مختلف آن دیده شود.

وی ادامه داد: طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود طرحی کاملا علمی و کارشناسانه است و به مسایل شهرستانی و عمرانی ورود می‌کند و تمام استان‌های این حوضه از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند و حواشی اخیر در خصوص مسایل آب کاهش می‌یابد.

مدیریت پکپارچه آب در منطقه ایجاد می‌شود

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه بند یک این طرح، وزارت نیرو را مکلف به تاسیس واحد مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود می‌کند، تصریح کرد: تا پیش از سال 1384 مدیریت در حوضه زاینده رود یکپارچه بود، اما پس از این سال با تفکیک شرکت‌های آب منطقه‌ای این مدیریت یکپارچه از بین رفت. این طرح موجب می‌شود یک مدیریت یکپارچه نه در تهران بلکه در منطقه برای مدیریت در حوضه آبریز ایجاد شود.

زرگرپور ادامه داد: بند یک طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود با توجه به ایجاد یک مدیریت یکپارچه در منطقه یکی از بهترین مواد این طرح است.

وی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود تصریح کرد: این شورا با ریاست وزیر نیرو و عضویت استانداران اصفهان و چهار محال و بختیاری و هم‌چنین معاونان وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن تجارت و نمایندگان اصناف کشاورزان استان‌های مربوطه تشکیل می‌شود.

استاندار اصفهان افزود: وزیر نیرو سه ماه پس از ابلاغ این طرح باید برای تشکیل این شورا اقدام کند و مقرر شده اولین جلسه شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود در اصفهان و با حضور وزیر نیرو برگزار شود.

حق‌آبه‌ها به اسم افراد مشخص شود

زرگرپور با اشاره به بند 3 این طرح گفت: وزارت نیرو موظف است راس مدت سه ماه وضعیت و میزان حق آبه‌ها، سهم آبه‌ها، صاحبان حق اشتراک و حق آبه زیست محیطی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی را تعیین و اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه طرح یاد شده بخشی از خواسته‌های کشاورزان اصفهانی را محقق می‌کند، گفت: در طومار شیخ بهایی، حق آبه مربوط به کشاورزان با توجه به ترسالی‌ها و خشکسالی‌ها بین 300 تا 500 میلیون مترمکعب مشخص شده است و وزارت نیرو باید به اسم افراد این حق آبه‌ها را مشخص کند.

بارگذاری‌های جدید ممنوع است

استاندار اصفهان هم‌چنین با اشاره به اینکه بر اساس بند چهارم این طرح بارگذاری‌های جدید در حوضه آبریز زاینده رود تا پیش از تعیین تکلیف تخصیص‌های هر استان در این حوضه ممنوع است، افزود: بر اساس این طرح بارگذاری جدید در حوضه زاینده رود برای صنایع و مجموعه‌های کشاورزی جدید در صورت وجود آب مازاد انجام خواهد شد.

استاندار اصفهان با اشاره به ماده پنجم این طرح تصریح کرد: بر اساس این ماده مسئولیت ساماندهی برداشت آب در استان اصفهان و چهار محال و بختیاری و جلوگیری از هرگونه برداشت غیر مجاز به عهده وزارت نیرو است.

تاسیس صندوق خسارت خشکسالی در حوضه زاینده‌رود

زرگرپور با بیان اینکه طبق بند شش این طرح، جهاد کشاورزی موظف است تسهیلات لازم را به منظور تغییر شیوه‌های آبیاری در منطقه ایجاد کند، افزود: بند هفتم نیز می‌گوید صندوق خسارت خشکسالی در حوضه زاینده‌رود، تاسیس و مصرف کنندگان بخش صنعت که در زمان خشکسالی بدون کاهش، سهم آب خود را دریافت می‌کنند خسارت آب سایر مصرف کنندگان حوضه را جبران کنند و این خسارت از محل افزایش هزینه آب تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر شش ماه 50 تا 70 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان به صورت نقد پرداخت می‌شود، گفت: این مبلغ کافی نیست و معاش کشاورزان را تامین نمی‌کند و به همین دلیل پیشنهاد شده صنایع بزرگ در خشکسالی‌ها هزینه بیشتری برای آب نسبت به ترسالی‌ها پرداخت کنند و مابه‌التفاوت این مبلغ در صندوق تامین خسارت جمع آوری و به کشاورزان اختصاص یابد.

استاندار ادامه داد: مسئولیت تاسیس این صندوق برعهده استاندار اصفهان و مسئولیت تعیین قیمت آب در بخش صنعت برعهده وزارت نیرو است.

کسری مطالعات تونل‌های بهشت‌آباد و گلاب انجام می‌شود

استاندار اصفهان با بیان اینکه دو بند آخر طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به طرح‌های انتقال آب پرداخته است، اظهار کرد: بند هشت و 9 این طرح به وزارت نیرو دو ماه فرصت داده است تا کسری مطالعات در خصوص تونل‌های بهشت آباد و گلاب را انجام دهد و در قالب جدید به اجرا در آورد.

زرگرپور درباره تونل بهشت آباد گفت: رییس جمهور در سفر به استان خوزستان طرح تامین آب شرب اصفهان را در قالب تونل بهشت آباد مطرح کرد و باید توجه داشت که این طرح هدفی جز تامین آب شرب استان ندارد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در خصوص طرح انتقال آب بهشت آباد که صرفا به منظور تامین آب شرب مطرح شده است دو ماه فرصت دارد بررسی‌های تکمیلی را انجام داده و ضمن انجام ارزیابی‌های محیط زیستی طرح گزینه بهینه را برای اجرا مصوب کند.

استاندار اصفهان گفت: طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود به امضای معاون اول رییس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست، وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و وزیر کشور، سخنگوی دولت، خبرگان شورا و یک نماینده مجلس رسیده است.

زرگرپور با بیان اینکه در حال حاضر رودخانه زاینده رود با 350 کیلومتر طول آوردی در حدود 900 تا 2200 میلیارد مترمکعب دارد که از سال 85 آورد این رودخانه 30 تا 40 درصد کاهش یافته است، ادامه داد: بخشی از مشکلات رودخانه مربوط به نبود مدیریت علمی در حوضه زاینده رود بوده است. این طرح از طرح‌های لازم برای یک مدیریت علمی و کارشناسانه در این حوضه است.

وی با اشاره به اینکه هدف این طرح ایجاد شرایط یکسان در خشکسالی‌ها برای تمام مصرف کنندگان حوضه است، خاطرنشان کرد: این طرح کمک می‌کند اولویت تخصیص در خشکسالی‌ها با دقت رعایت شود.

استاندار اصفهان افزود: تخصیص زیست محیطی به تالاب گاوخونی موجب جاری شدن آب در رودخانه می‌شود، اما نباید انتظار داشت آب در کوتاه مدت در رودخانه جاری شود. آنچه که قابل توجه است فراهم شدن مسیر یک مدیریت یکپارچه علمی بر این رودخانه است.

زاینده رود 200 میلیون متر مکعب کسری دارد

زرگرپور با بیان اینکه طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود یک مصوبه بالادستی است، گفت: در شرایط کنونی این حوضه با 200 میلیون متر مکعب کسری مواجه است که این کسری در خشکسالی‌ها به 600 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد و اولویت برای جبران این کسری صرفه‌جویی در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی است.

وی ادامه داد: راهکارهای بعدی برای جبرای این کسری، اجرای طرح‌های انتقال آب مانند بهشت آباد است، اما در سال 1400 این حوضه با یک کسری یک میلیاردی مواجه می‌شود و علاوه بر طرح‌های انتقال آب و ایجاد منابع جدید که در کوتاه مدت و میان مدت کاربرد دارد و برای بلندمدت طرح‌های جدید مانند انتقال آب از خلیج فارس باید بررسی شود.

تونل سوم کوهرنگ خوش یمن است
استاندار درباره تکمیل تونل سوم کوهرنگ اظهار کرد: تونل سوم خوش یمن است.

وی همچنین درباره زمان جاری شدن آب در رودخانه پس از تصویب طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده رود افزود: جاری شدن آب در حوضه زاینده رود بستگی به میزان بارش‌ها دارد و وزارت نیرو میزان آورد رودخانه‌ها را در هر سال آبی بر اساس عوامل مختلف پیش بینی می‌کند و توزیع آب بر این اساس انجام می‌شود.

برف سنجی زاینده رود بهمن ماه انجام می‌شود

استاندار اصفهان تصریح کرد: مهم‌ترین عامل در خصوص پیش بینی آورد رودخانه‌ها، برف سنجی است که در اسفند مشخص می‌شود و این جمع بندی هنوز ارایه نشده است، اما در خصوص زاینده رود درخواست شده برف سنجی در بهمن ماه انجام شود تا بتوان میزان آورد رودخانه را پیش بینی کرد.

زرگرپور همچنین درباره بحران آب شرب در اصفهان، اظهار کرد: نگران اصلی برای تامین آب شرب در آبان ماه بود زیرا سد به سمت تخلیه کامل می‌رفت و احتمال کاهش کیفیت آب شرب وجود داشت که با تمهیدات جیره بندی بر اساس الگوی جیره بندی در شهر تهران رفع شد و در حال حاضر ورودی آب به سد 14 مترمکعب بر ثانیه و خروجی در حدود 12.5 متر مکعب بر ثانیه است و شرایط سد در ماه‌های اخیر بهبود یافته است.

وی ادامه داد: برای تابستان سال آینده مشکل کمبود آب شرب نداریم و مشکل اصلی ظرفیت کانال‌های انتقال آب است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تا پایان سال آینده مشکلی برای تامین آب شرب اصفهان نداریم، تصریح کرد: مشکل اصلی مربوط به مسئولیت انتقال است. برای نمونه خروج چاه‌های فلمن یک محدودیت است و باید منابع جدید آبی جایگزین آن شود و استانداری در حال حاضر پیگیر این مساله است.
 اخبار اجتماعی - ایسنا

Subjects : زاینده رود، مسایل زیست محیطی اصفهان، 
Tags :
Related Links : بیتوته،
جمعه 16 آذر 1397 03:43 ق.ظ

Cheers! Wonderful information!
wow look it cialis mexico comprar cialis 10 espa241a cialis purchasing 5 mg cialis coupon printable ou acheter du cialis pas cher generic cialis at walmart cialis generico lilly wow cialis 20 generic cialis pill online cialis daily
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
chinese cialis 50 mg cialis dosage cialis official site cialis reviews cialis 30 day sample prices on cialis 10 mg cost of cialis per pill only here cialis pills wow look it cialis mexico cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 03:12 ق.ظ

You actually said it well!
only now cialis 20 mg cialis generico lilly cialis herbs cialis bula enter site 20 mg cialis cost generico cialis mexico cialis 5 mg funziona ou trouver cialis sur le net try it no rx cialis click here take cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:08 ب.ظ

Wonderful data. Thanks.
cialis canada buy cialis sample pack link for you cialis price side effects for cialis cialis price thailand cialis efficacit cialis 20mg buying brand cialis online generic cialis in vietnam cost of cialis per pill
دوشنبه 12 آذر 1397 02:55 ق.ظ

Thanks a lot, Loads of info.

venta de cialis canada prices on cialis 10 mg calis cialis 20 mg effectiveness free cialis cialis generico in farmacia cialis canada cialis super acti bulk cialis cialis pills in singapore
شنبه 10 آذر 1397 02:14 ق.ظ

With thanks, A good amount of write ups.

cialis dose 30mg cialis pills in singapore enter site 20 mg cialis cost cialis generika in deutschland kaufen cialis free trial deutschland cialis online viagra vs cialis vs levitra cheap cialis cialis name brand cheap cialis generico postepay
جمعه 9 آذر 1397 02:54 ب.ظ

Very well voiced really. !
cialis with 2 days delivery ou trouver cialis sur le net tadalafil 5mg cialis rckenschmerzen cialis generico postepay buy cialis online legal generic cialis at walmart ou trouver cialis sur le net deutschland cialis online cialis rezeptfrei
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:48 ب.ظ

You actually reported this exceptionally well.
cialis bula generic cialis with dapoxetine generic cialis tadalafil we choice free trial of cialis cialis vs viagra cialis kamagra levitra prices on cialis 10 mg cialis bula tadalafil 5mg buy cialis uk no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:45 ق.ظ

Wow a good deal of excellent knowledge.
only now cialis for sale in us generic low dose cialis cialis tablets for sale cialis tadalafil cialis for bph cialis farmacias guadalajara cialis name brand cheap enter site 20 mg cialis cost cialis ahumada tadalafil 5mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:14 ب.ظ

Great data. Appreciate it!
look here cialis cheap canada cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis in colombia brand cialis nl cialis arginine interactio cialis cuantos mg hay cialis 20 mg effectiveness cialis prices cialis online cuanto cuesta cialis yaho
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:13 ق.ظ

Seriously a lot of beneficial knowledge!
cialis price in bangalore buy online cialis 5mg cialis 05 tarif cialis france callus when will generic cialis be available cialis generico en mexico interactions for cialis low cost cialis 20mg opinioni cialis generico
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:17 ب.ظ

Thank you, Useful stuff!
buy levitra 10mg vardenafil 20mg vardenafil levitra online levitra 20 mg levitra generic levitra buy 10 mg levitra levitra 20mg buy levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 11:00 ق.ظ

You have made your point pretty clearly.!
we like it safe cheap cialis chinese cialis 50 mg buy cialis online cheapest cialis pills boards cialis cuantos mg hay i recommend cialis generico american pharmacy cialis ou acheter du cialis pas cher tadalafil generic cialis arginine interactio
شنبه 7 مهر 1397 05:54 ق.ظ

Really plenty of valuable tips.
cilas cialis 5 mg para diabeticos cialis qualitat cialis taglich cialis dosage amounts cialis billig cialis cipla best buy cialis super acti walgreens price for cialis cialis vs viagra
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:40 ب.ظ

Wonderful facts. Regards.
only best offers cialis use cialis usa cost discount cialis dose size of cialis import cialis cialis 5 mg effetti collateral american pharmacy cialis when will generic cialis be available viagra vs cialis cialis manufacturer coupon
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:52 ق.ظ

You said it fantastically.
cialis 30 day trial coupon cialis side effects dangers cialis professional yohimbe where cheapest cialis cialis 10 doctissimo brand cialis generic safe dosage for cialis link for you cialis price tadalafil cialis prezzo in linea basso
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:47 ب.ظ

Useful stuff. Appreciate it!
is trust pharmacy in canada legitimate buy viagra now canadian medications pharmacy buy viagrow canada medications cheap canadian medications, liraglutide drugs for sale in mexico canadian pharmacy online 24 north west pharmacies canada canadianpharmacy
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:31 ب.ظ

Thank you! A good amount of info.

buy cialis uk no prescription cialis usa cost cialis bula 5 mg cialis coupon printable generic cialis soft gels cialis billig cialis tablets cialis side effects dangers buy cialis online brand cialis nl
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:35 ق.ظ

Thank you! Very good information!
cialis 100mg suppliers we recommend cialis best buy callus cialis 100 mg 30 tablet prezzo di cialis in bulgaria cialis sale online we like it cialis soft gel generic cialis at the pharmacy buy original cialis cialis generika in deutschland kaufen
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:36 ب.ظ

Regards, Loads of facts!

cialis pills boards cialis pills boards generic cialis at the pharmacy discount cialis cialis qualitat acquistare cialis internet price cialis best when will generic cialis be available cialis online deutschland price cialis wal mart pharmacy
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:25 ق.ظ

Tips effectively applied!!
where to order viagra online buy cheap viagra uk viagra online no prescriptions pharmacies how to get viagra prescription pharmacy buy online buy viagra without prescription online where can i buy viagra safely online buy sildenafil online cheap online viagra order
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:25 ق.ظ

Kudos, An abundance of data!

cialis daily generico cialis mexico generic cialis pill online cialis prices in england cialis generico en mexico purchasing cialis on the internet cialis venta a domicilio cialis generic tadalafil buy cialis farmacias guadalajara prices for cialis 50mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:41 ق.ظ

You said that well!
online viagra where can you buy viagra over the counter how to buy viagra without a prescription get viagra prescription online sildenafil viagra buy online uk viagra no presc buy viagra using paypal buy viagra with no prescription buy generic viagra uk
شنبه 18 فروردین 1397 01:59 ق.ظ

You've made the point.
can i take cialis and ecstasy we choice cialis pfizer india cialis 100mg suppliers cialis coupons we like it cialis soft gel import cialis buy original cialis cialis tablets australia price cialis best canadian cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 05:20 ق.ظ

Point very well used.!
how much does a cialis cost usa cialis online cialis tablets australia cialis patentablauf in deutschland generic cialis generico cialis mexico prezzo cialis a buon mercato buy cialis online nz sublingual cialis online prezzo di cialis in bulgaria
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:08 ب.ظ
I would like to thank you for the efforts you've put in penning this website.
I really hope to view the same high-grade blog posts
by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to
get my own, personal blog now ;)
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:08 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
submit my comment didn't show up. Grrrr...

well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful
blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد