تبلیغات
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان - کنیسه ( کنیسا ) های تاریخی اصفهان
 
راهنمای جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
ارائه اطلاعات و عکس و فیلم در باره جاذبه های طبیعی و فرهنگی اصفهان
                                                        

گالری ، فیلم و اطلاعات

  اصفهان را همیشه نصف جهانش خوانند نه تنها از نظر آثار تاریخی که بر کسی پوشیده نیست بلکه از نظر تجمع قومیت‌ها و ادیان مختلفی که در کنار یکدیگر به راحتی روزگار را سپری می‌کنند؛ شاید یکی از شهرهای ایران که در محله‌های آن قدم بگذارید شاهد زندگی مسلمانان، یهودیان، کلیمیان و ارامنه و غیره در کنار یکدیگر باشید.

شهر گنبدهای فیروزه‌ای که در کنار همین گنبدهایش ناقوس کلیساها و کنیسه‌ها نیز قد برافراشته است. 

یهودیان پس از استقرار در اصفهان امکان یافتند تا برای خود معابدی بسازند که به «کنیسه» ( کنیسا ) شهرت دارد، این کنیسه‌ها در دوران‌های مختلف آباد بوده و در حال حاضر نیز نمونه‌های تاریخی آن از دوره قاجار برجای مانده است.

معماری این کنیسه‌ها کاملاً مشابه با کلیسای ارامنه است، با این تفاوت که کنیسه‌ها هیچ‌گونه تزئینات داخلی ندارند و دلیل آن نیز این است که یهودیان تصاویر انسان را بر دیوار رسم نمی‌کنند.

از نقطه نظر نوع‌شناسی، ساختمان‌های کنیسه‌ها غربی شرقی بوده و از نظر تزئینات دارای کاربندی تصویرسازی است و فاقد سکوهائی که مراسم مذهبی روی آنها انجام می‌شده است؛ سبک معماری کنیسه‌های یهودیان اصفهان، ساده، فروتن، سازگار با محیط و پایدار است.

به نوشته دکتر هنرفر در سال 1350 خورشیدی در اصفهان 20 کنیسه بود که 16 عدد از آنها در محله جویباره که بیشتر یهودیان از قدیم در آنجا ساکن بودند واقع بود و بقیه به ترتیب دو واحد در محله دردشت، یکی در محله گلبهار و دیگری در فلکه شاه عباس (فلسطین امروزی) قرار داشت. یکی از محققین یهودی نیز کنیسه‌های اصفهان را تا سال 1376خورشیدی 12 کنیسه ذکر کرده است.

در حال حاضر کنیسه‌های یهودیان اصفهان عبارتند از کنیسه مُلا یعقوب، کنیسه ملا نیسان، کنیسه ملا ربیع، کنیسه بزرگ، کنیسه کوچک، کنیسه گلبهار، کنیسه جماعتی، کنیسه کتر داوود، کنیسه مدرسه، کنیسه شه‌گلی، کنیسه ملا الیاهو، کنیسه شموئیل، کنیسه شکری، کنیسه خورشیدی، کنیسه موشه، کنیسه یوسوف شموئیل شمعون و کنیسه سنگ بست .
از این تعداد تاکنون هفت کنیسه در اصفهان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  


 کهن‌ترین کنیسه‌ای که در اصفهان وجود دارد «کنیسه عمو شعیا»  است و نزدیک‌‌ترین آنها به محله مسلمان نشین در حوالی میدان عتیق «کنیسه ملانسیان» نام دارد. این کنیسه که در کوچه‌ای به نام «پیر پالان دوز» واقع شده، بر بالای هر کدام از تاق‌های گنبدی شکل خود نورگیرهایی دارد که نور لازم برای فضای داخلی را تامین می‌کنند؛ کنیسه مزبور در نمای خارجی ساده و بی پیرایه و  در بخش  داخلی با آرایه‌های متفاوتی تزئین شده است.

کنیسه عمو شعیا، قدیمی ترین کنیسه جویباره

«کنیسه ملایعقوب»

در کنار مقبره کمال الدین اسماعیل شاعر اصفهانی و در خیابان کمال محله جویباره و با قدمتی یک صد ساله واقع شده است.

قبر منسوب به کمال الدین اسماعیل شاعر شهیر قصیده سرای اصفهانی متوفی به 635هجری قمری در مجاورت این کنیسه قرار دارد در زیرزمین موجود در آن مقبره تعدادی از بزرگان جامعه یهودی اصفهان از جمله ملایعقوب بانی آن به خاک سپرده شده‌اند؛ پس از عبور از درب ورودی وارد یک دالان می‌شویم در انتهای آن با یک تغییر جهت 90 درجه به یک هشتی کوچک می‌رسیم توسط یکی از اضلاع هشتی وارد عبادتگاه و از دیگری وارد یک حیاط کوچک.
ورود به عبادتگاه از گوشه جنوبی ضلع شرقی صورت می‌گیرد؛ در بخش دیگر این هشتی راه پله‌ای مربوط به بخش بانوان قرار دارد که به صورت نیم طبقه در جبهه جنوبی به بنا ملحق شده است.
پنجره موجود در بالای جایگاه تورات از عناصر شاخص و چشمگیر این بنا ست که برآورنده فرمان دینی مبنی بر داشتن پنجره رو به اورشلیم است. ساختار فضایی این کنیسه‌ها مانند بیشتر کنیسه‌های جوباره از یک گنبد خانه مرکزی تشکیل شده است.

کاربندی سقف گنبد خانه 16 شاقولی است که بر 4 ستون سنگی استوار گشته، مقطع ستون‌ها مدور ولی سر ستون‌ها به تدریج از مقطع مدور به مربع تبدیل شده و شکل گلدانی پیدا کرده است. 

داستان ملا یعقوب معروف به ملا ماری

ملا یعقوب ماری با علمای زمان خودش بحث برتر بودن دین را داشتند؛ و به این خاطر دست به یک شرط بندی می‌زنند. و آن هم این بوده که هر کسی توانست با دعا مسیر جریان آب را تغییر دهد، دین آن برتر است. ملا یعقوب با دعا و نیایش از خداوند می‌خواهد که به صورت معجزه وار مسیر آب را تغییر دهد و این اتفاق نیز می‌افتد. وقتی این معجزه روی می‌دهد، دیگران کینه‌ ملا یعقوب را به دل می‌گیرند و هنگامی که ملا یعقوب فوت می‌کند، اجازه دفع جسد ایشان را نمی‌دهند و حتی می‌خواستند که به جسدش آسیب برسانند.

اما ماری دور جسد آن می‌چرخیده و از جسد ایشان محافظت می‌کرده. به همین دلیل نام آن را ملا یعقوب ماری گذاشتند. هم اکنون مقبره ایشان در داخل شهر اصفهان است و یکی دیگر از زیارت‌گاه‌های یهودیان به شمار می‌رود. 

 

«کنیسه ملانیسان»

در بخش مرکزی شهر اصفهان، محله جوباره، میدان قیام(سبزه میدان)، بازار غاز،نرسیده به چهار راه ماهی فروشان. این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19037 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه این بنا در سال 5675 عبری به اتمام رسیده (87سال پیش)و ساخت جایگاه پیشنماز در سال5680 عبری؛ این کنیسه بر خلاف ظاهر خارجی بسیار ساده آن یکی از زیباترین کنیسه‌های اصفهان است. سطح این کنیسه از کف کوچه حدود یک متر پایین تر است. عنصر گذار در این بنا یک هشتی کوچک است که به عبادتگاه و حیاط کنیسه راه دارد. گرچه این کنیسه از نظر کلیت شبیه به کنیسه‌های دیگر است اما نحوه پوشش سقف آن و نحوه باربری آن با بقیه موارد متفاوت است.

این کنیسه یکی از زیباترین جایگاه‌های تورات را دارد که تزئینات بسیار فراوانی در آن به چشم می‌خورد. ستونچه‌های تزئینی نیز در جبهه غربی قابل مشاهده‌اند. این بنا پرکاربردترین کنیسه موجود در جوباره از نظر کاربندی گچی است، دارای پلان مستطیل شکل است که با دو طاق و تویزه باریک مقدمات یک کاربندی بر دو تخته در زمینه هشت نگینی را آماده می‌کند. این کاربندی دارای 4رسمی 32سر سفت در پایه و تخته اول است که در تخته بعدی به یک رسمی بندی 16 می‌انجامد. قسمت نورگیر هم با یک کاربندی 16در زمینه 8گچی تزئین شده است.

این کنیسه دو پنجره بزرگ در جبهه غربی دارد که به صورت متقارن نسبت به جایگاه تورات قرارگرفته اند. قسمت بانوان در یک طبقه واقع در ضلع شرقی واقع شده و به نوعی به فضای کنیسه ملحق شده است. این قسمت از پنجره‌های موجود در جبهه شرقی خود از حیاط نور می‌گیرد و ارتباط بصری آن با فضای کنیسه به وسیله آجر کاری مشبک بسیار محدود شده است. کنیسه ملایعقوب بنایی کاملا متقارن و مرکز گراست و تنها عامل جهت دهنده به فضا ، جایگاه تورات (محور اورشلیم) است . 

 
 
 
 

 

 
«کنیسه شکرا»

موقعییت فعلی بنا در خیابان کمال، محله جویباره است و تاریخ ثبت شده بر روی یکی از پرده‌های این کنیسه 5569 عبری یعنی متعلق به 198 سال پیش و طبق گفته ابراهیم اسحاقیان 100 سال قبل است.

مشخصات بنا به این صورت است که بعد از عبور از درب ورودی وارد یک دالان تاریک می‌شویم که از سطح کوچه به اندازه سه پله پایین‌تر می‌رود و به کلی ارتباط را با محیط خارج قطع می‌کند. هدف از ایجاد چنین کیفیتی در کنیسه‌ها این است که توجه و ارتباط انسان با دنیای بیرون قطع و برای ورود به عبادتگاه آماده کند. ورود به فضای نماز خانه از گوشه ضلع شرقی و رو به اورشلیم است؛ ساختمان عبادتگاه یک مکعب مستطیل ساده است که محور طولی آن در راستای شرقی غربی قرار گرفته و سقف این کنیسه با قاب‌بندی چوبی است.

 

«کنیسه بزرگ»

در خیابان کمال حد فاصل چهار راه ماهی فروشان و ابتدای بن بست مقبره واقع شده است که به گفته یعقوب نهاران بنا قدمتی حدود یک صد سال دارد.

کنیسه‌های بزرگ و جماعتی یک ورودی و دالان مشترک دارند که پس از عبور از این دالان دسترسی به این دو کنیسه امکان پذیر است. کنیسه بزرگ ابتدا حالت زیرزمین داشته و پس از آن با کمک مردم به صورت امروزی آن ساخته شد؛ کلیت فضای کنیسه بزرگ از گنبد خانه‌ای تشکیل گردیده، سقف گنبدی شکل روی چهار ستون سنگی قرار گرفته و چهار طاق و چشمه در چهار طرف آن قرار گرفته‌اند و نیرو های وارده از سقف گنبدی را کنترل می کند؛ طاق و چشمه مرکزی با یک رسمی بندی 20 شاقولی گچی تزئین گردیده. سقف نورگیر واقع بر روی عرقچین گنبد خانه دارای کاربندی 8 شاقولی است.

ورود به بنا از گوشه ضلع شرقی صورت می‌گیرد و مطابق معمول جایگاه پیشنماز در وسط بنا تعبیه شده و نورگیر در بخش فوقانی آن نور طبیعی را به فضای داخلی هدایت می‌کند؛ در این کنیسه قسمت خاصی به عنوان جایگاه بانوان در نظر گرفته نشده و مکان‌های نشیمن در اطراف دیوارها سازماندهی شده‌اند.


 

 

 

   

«کنیسه کتر داوود»

در حال حاضر توراتهایی قدیمی با قدمتی حدود 500 سال نوشته شده بر روی پوست حیوان حلال گوشت در کنیسه کتر داوود قرار دارد که بنا بر آئین و رسوم یهودیان در ایام سال قسمتی از آن خوانده می‌شود تا در هر سال یک بار تورات را خوانده باشند که در بالا تصاویر یکی از آنها را مشاهده می‌کنید. کنیسه کتر داوود در نبش خیابان آمادگاه و فلکه فلسطین واقع شده است.


 


«کنیسه آسیابان»

مربوط به اواخر دوره قاجار است و در محله جوباره خیابان کمال، کوچه شهید توتونی واقع شده و این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19075 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

«کنیسه موشه حیا»

مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در محله جوباره، چهار راه ماهی فروشان، نرسیده به خیابان کمال واقع شده و این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19071 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


     

 

 

 


«کنیسه حاج الیاهو»

مربوط به دوره قاجار است و در محله جوباره، کوچه شهید کاظم خانعلی، بن بست حاج الیاهو واقع شده و این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19040 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


 


«کنیسه یوسف شموئیل شمعون»

مربوط به دوره قاجار است و در محله جوباره چهاراه ماهی فروشان، نرسیده به خیابان کمال واقع شده و این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19065 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


 

 

 


«کنیسه گلبهار»

مربوط به دوره پهلوی است و در اصفهان میدان قیام خیابان هارونیه بعد از امامزاده هارونیه کوچه گلبهار، جنب سرای آقا واقع شده و این اثر در تاریخ 20 اردیبهشت 1386 با شماره ثبت 19070 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
گزارش از مریم ایروانی


 

 

 

 
 کنیسه یعقوب مسجدی

 

کنیسه ملاربی


 

کنیسای ملاسلیمان

 

کنیسه سعیدیان

کنیسه حناساب

 

با معرفی این تعداد از کنیسه‌ها نه تنها برگ زرین دیگری از گنجینه‌های موجود در اصفهان را ورق زده بلکه پی به آسایش و راحتی این اقلیت دینی در اصفهان می‌بریم و باز می‌گوییم که اصفهان نصف جهان است و مکانی برای گردشگری تمام ادیان الهی در داخل و خارج را فراهم آورده است.
همچنین لینک زیر را مشاهده کنید :

کلیمیان در اصفهان و محله کلیمیان در اصفهان ( محله جوباره یا جویباره ) 

Subjects : میراث های کمتر شناخته شده اصفهان، 
Tags : کلان شهر اصفهان،
Related Links : خبرگزاری فارس، گابیه، میراث هنر، وبسایت کلیمیان ایران،
پنجشنبه 19 مهر 1397 07:12 ب.ظ

Regards! Plenty of content!

buy 10 mg levitra levitra without a doctor prescription buy 10 mg levitra levitra prices levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil 20mg levitra 20 mg levitra 20mg levitra 10 mg prezzo levitra
شنبه 31 شهریور 1397 08:27 ب.ظ

You reported that exceptionally well!
drugstore online canada online canadian pharmacies canadian online pharmacy canadianpharmacyusa24h prescriptions from canada without canadian pharmacycanadian pharmacy canada medication cost canada medications cheap canadian pharcharmy online24 most reliable canadian pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:39 ب.ظ

Wow plenty of excellent tips.
cialis 20mg cialis 5 mg schweiz does cialis cause gout bulk cialis cialis coupons weblink price cialis safe dosage for cialis cialis vs viagra cialis pills click now cialis from canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:46 ب.ظ

You actually revealed it perfectly.
Northwest Pharmacy pharmacy canada canada medication pharmacy online pharmacies in usa canadian drug store canadian rxlist canadian mail order pharmacies best canadian pharmacies online canada rx north west pharmacies canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:19 ق.ظ

You said this terrifically!
order viagra online without a prescription how to get a viagra prescription sildenafil uk buy viagra professional buy viagra paypal online viagra buy best buy viagra buy viagra cheap online can u buy viagra online buy canada viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:29 ب.ظ

Nicely put, Thank you.
cialis professional from usa cialis prezzo in linea basso cialis savings card il cialis quanto costa usa cialis online cialis for sale south africa cialis vs viagra cialis tablets australia cialis generic tadalafil buy when will generic cialis be available
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:34 ق.ظ

This is nicely said. .
generic cialis 20mg tablets fast cialis online get cheap cialis cialis 20mg prix en pharmacie tadalafil tablets cialis generika cialis side effects dangers buy name brand cialis on line only now cialis for sale in us buy cheap cialis in uk
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:36 ب.ظ

You expressed that adequately.
low dose cialis blood pressure cialis coupons cialis side effects india cialis 100mg cost cialis daily dose generic cialis 200 dollar savings card cialis online nederland cialis australia org cialis 10mg prix pharmaci cialis super acti
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:25 ق.ظ

You actually reported it wonderfully.
levitra where do i buy viagra sildenafil sildenafil viagra uk prescription get viagra online buy viagra now online order viagra without prescription viagra generic low price viagra pills buy viagra online safe
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:38 ب.ظ

Many thanks, I value this.
cialis cuantos mg hay overnight cialis tadalafil i recommend cialis generico acheter cialis meilleur pri cialis y deporte canadian drugs generic cialis cialis rckenschmerzen cialis 10 doctissimo cialis taglich usa cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 05:36 ق.ظ

Regards. Very good stuff!
cialis generico lilly interactions for cialis low cost cialis 20mg fast cialis online generic for cialis cialis generico lilly cialis coupon link for you cialis price how to buy cialis online usa cialis manufacturer coupon
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:04 ب.ظ

Appreciate it, Lots of facts!

generico cialis mexico tadalafil 5mg cialis rezeptfrei sterreich cialis canadian drugs dose size of cialis cialis wir preise american pharmacy cialis cialis in sconto cialis e hiv prices for cialis 50mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 09:38 ق.ظ

This is nicely said. !
where to buy real viagra buy viagra canadian pharmacy buy viagra online nz get a prescription for viagra online buy viagra brand online online viagra no prescription buy viagra online uk online pharmacy viagra what is viagra pharmacy buy online
شنبه 18 فروردین 1397 01:57 ق.ظ

Thanks, I enjoy it.
cialis per paypa generic cialis in vietnam we like it cialis price cialis online cialis kamagra levitra only best offers cialis use click here cialis daily uk only now cialis 20 mg tadalafilo how do cialis pills work
جمعه 3 فروردین 1397 11:40 ب.ظ

Awesome knowledge. Thank you.
viagra vs cialis tadalafil 10 mg cialis generico milano cialis for bph cialis savings card cialis alternative when can i take another cialis compare prices cialis uk cialis cipla best buy discount cialis
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:42 ب.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this website on a regular basis,
this site is in fact good and the visitors are actually sharing
pleasant thoughts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه مجاز می باشد